Jannis Samaras

Představujeme Vám dalšího finalistu soutěže Grand Prix 2017 kategorie C-level pro významné osobnosti marketingu, obchodu a interní komunikace. Pokud ho chcete podpořit v hlasování o Ceně veřejnosti, tak můžete až do 3. 9. 23:59 ZDE. Medailonky všech finalistů naleznete ZDE.

Jannis Samaras – generální ředitel Kofoly

Šéf Kofoly, člověk, který se neustále snaží posunout svou společnost dál. Skvělá intuice, tah na posuny, ale i odvaha jít do rizika, navíc, když se netrefí do vkusu spotřebitelů, je schopen včas produkt „pohřbít“.  Zůstává tak neustále IN.

Základní informace

Jannis Samaras se narodil v Československu řeckým rodičům s obchodním duchem. Svého otce Kostase dodnes považuje za svůj hlavní podnikatelský vzor. V roce 1990 začali podnikat s dalšími třemi společníky Reném Sommerem, Tomášem Jendřejkem a Reném Musilou, a jak rád zdůrazňuje, ideálně se sešli ve správný čas a na správném místě. Založili rodinnou firmu v Krnově, kde koupili od státního podniku Nealko Olomouc v Krnově malou sodovkárnu a pustili se do výroby sycených nápojů ještě pod názvem SP Vrachos, později Santa Nápoje Krnov. Firma poprvé spojila svůj výrobní program s nápojem Kofola, když s opavskou farmaceutickou společností Ivax, tehdejším vlastníkem značky, uzavřela licenční smlouvu na její stáčení. Za další dva roky v roce 2002 dochází k nákupu registrované obchodní známky a originální receptury nápoje Kofola od společnosti Ivax. Obchodní název společnosti v ČR a na Slovensku se mění na Kofola a.s. Z malé rodinné firmy se Kofola stala jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední a jižní Evropě a ve svých sedmi výrobních závodech na pěti trzích zaměstnává přes 2100 lidí, ale na skromné začátky se nezapomíná. Krnov je ve firmě stále vnímán jako rodné město Kofoly, místo, kde to všechno začalo.

Jannis Samaras

Češi a Slováci už si dnes léto bez točené Kofoly snad ani neumí představit a američtí konkurenti se nestačí divit, co že se to v ČeskoSlovensku děje. Do produktového portfolia firmy patří také řada pramenitá voda Rajec, řada sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a další tradiční československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licenci vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola, Orangina. Společnost Kofola je výhradním distributorem značek Evian a Badoit pro Českou a Slovenskou republiku a tradiční minerální vody z léčivého zdroje Vincentka pro české maloobchody a gastronomii. Od začátku roku 2015 Kofola exkluzivně distribuuje v České republice a na Slovensku produkty společnosti Rauch. Do skupiny Kofola patří i síť UGO, která v ČeskoSlovensku provozuje 59 UGO Fresbarů a 20 UGO Salaterií.

Budoucnost vidí Jannis Samaras především v chytrých a promyšlených inovacích a akvizicích. A recept na úspěch? Náskok před konkurencí si podle něj Kofoláci udržují především díky kreativnímu marketingu, produktovým inovacím a poctivou prací. Za důležité vlastnosti podnikatele pak považuje převzetí zodpovědnosti, chuť dělat věci po svém a také dávat do své práce kus sebe. Volného času mu moc nezbývá, a tak si ho rezervuje především pro rodinu. A jeho osobní motto? Asi nepřekvapí, že je to dnes už známé: „Když ji miluješ, není co řešit.