Šimon Vostrý

Představujeme Vám dalšího finalistu soutěže Grand Prix 2017 kategorie C-level pro významné osobnosti marketingu, obchodu a interní komunikace. Pokud ho chcete podpořit v hlasování o Ceně veřejnosti, tak můžete až do 3. 9. 23:59 ZDE. Medailonky všech finalistů naleznete ZDE.

Šimon Vostrý – zakladatel spolelečnosti Zoom

Za vybudování u nás poměrně neznámé, mezinárodně velmi úspěšné společnosti Zoom International a jeho úspěšnou expanzi zejména na trh USA i do dalších 90 států, i za odvahu všeho nechat a vrhnout se na zcela nový mezinárodní projekt. Od začátku svého podnikání se zaměřuje na vývoj a podporu vlastních talentů.

Představení z pohledu Šimona Vostrého

ZOOM jsem založil v roce 1999, když jsem byl v prvním ročníku ČVUT, bylo mi 19 let. ZOOM vlastně navázal na to, co jsem už dělal několik let předtím, tedy psaní SW, kterým jsem se vydělávat peníze již od 14 let. Svoji první odměnu ve výši 7,500,- Kč jsem dostal v 15 letech za vývoj SW pro evidenci firemního spoření 😉 

ZOOM jsme budovali od začátku čistě z vlastního cash-flow, proto nám také některé věci trvaly podstatně déle, než by bylo zdrávo. Ale před 18 lety pojem jako startup v ČR moc neexistoval, stejně tak jako profesionální venture capital. 

FOTO_simon vostry_1

Začali jsme psát velmi specializovaný SW pro call centra a začalo se nám v ČR pomalu dařit. V roce 2005 bylo jasné, že jestli chceme být úspěšní, musíme expandovat do zahraničí. Začali jsme tedy okolo v zemích střední a východní evropy včetně Ruska. V roce 2006 jsme investlovali prakticky všechny prostředky co jsme měli k dispozici (cca 15,000 USD) to pokusu o expanzi do USA, kde jsem pak následujích 24 měsíců trávil nejvíc času a s velkou dávkou šťěstí se nám podařilo na trhu prorazit a získat důležité postavení. V roce 2006 jsme měli obrat 25M CZK, letos uděláme 20x tolik. 

V březnu tohoto roku jsme se rozhodli povýšit kolegu, který nám od roku 2008 pomáhal budovat pobočku v USA a jmenovat jej CEO celého ZOOMu a já jsem si zval 14 lidí s kterými jsem posledních několika letech dělal inovace a udělali jsme spin-off zvaný Ytica. Takže po 18 letech mám opět startup s mezinárodními ambicemi, akorát trochu více zkušenosti o tom jaké všechny se dají nasekat chyby. 

ZOOM má dneska 150 zaměstnanců (z toho 50 v USA) a zákazníky v 90 zemích po světě. Více jak 50 % obratu je z USA, zbytek je rozprostřen po zbytku světa – v ČR jsme udělali loni méně než 3% obratu… 

Asi nejvíce jsem hrdý na spolupracovníky, které jsem objevil jako mladé talenty hned po škole, kteří měli vůli a energii s námi budovat firmu a kteří jsou dnes velmi úspěšní ředitelé celých oddělení v ZOOMu a sami přijímají další nadějné talenty do organizace. A jejich plat je také skoro 20x takový jako před 10 lety, což je skvělé! 

Také to, že se nám podařilo uspět v USA vnímám jako solidní úspěch. Je to úplně jiný trh, jiná kultura, jiné tempto a zárověň největší trh na světe. Také proto se nyní se spin-offem Ytica zaměřujeme nejdříve na USA s naším produktem pro analýzu hlasu, textu a dat. 

Šimon Vostrý 

 LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/simonvostry